
Gdańsk – jeMY zdrowo
Cel główny
Cele szczegółowe
- Poprawa jakości komunikacji dotyczącej żywienia dzieci w przedszkolach i szkołach pomiędzy placówkami oświatowymi a rodzicami, opiekunami.
- Konieczność dostosowania standardów żywieniowych w placówkach oświatowych do wymogów znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach), które obowiązuje od 1 września 2015 roku.

Grupa docelowa
Gdańskie placówki oświatowe. Dyrektorzy oraz personel odpowiedzialny za żywienie zbiorowe, rodzice, dzieci.Tryb zapraszania
Do programu zgłaszają się chętne placówki, które zaakceptowały warunki udziału (regulamin) w programie.
Zadania
Standard informacji o żywieniu w placówce oświatowej
Standard informacji o żywieniu w placówce oświatowej
Działanie to polega na wdrożeniu systemu standardowego komunikowania rodziców i opiekunów o jadłospisie i składzie posiłków szkolnej stołówki. Osoba upoważniona (intendent/ka) wprowadza do programu internetowego dane dotyczące posiłku. Miasto Gdańsk zobligowało placówki oświatowe do korzystania z systemu standaryzowanej informacji o podawanych posiłkach.
Wprowadzenie do systemu jadłospisu umożliwi rodzicom i opiekunom odczyt jadłospisu na pobranej wcześniej aplikacji mobilnej (np. telefonie komórkowym). Dzięki temu rodzice mają pełny dostęp do informacji o składzie posiłków w danej placówce.
Szkolenia
Szkolenia
W roku 2020 przewidujemy przeprowadzenie modułów edukacyjnych skierowanych do personelu odpowiedzialnego za żywienie zbiorowe w placówce (intendentów i kucharek, pomocy kuchennych).
Zainteresowane placówki prosimy o kontakt mailowy z koordynatorem.
Konsultacje
Konsultacje
Podczas realizacji programu uczestnikom oferujemy wsparcie w zakresie wdrażanego w placówce programu. Zainteresowane placówki prosimy o kontakt mailowy z koordynatorem.
Konkurs
Konkurs
Placówki, które włączą się do programu wezmą udział w konkursie na smaczne i zdrowe menu szkolne. Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu na tej stronie
Przyznawanie certyfikatów udziału w programie
Przyznawanie certyfikatów udziału w programie
Dla placówek, które włączą się w program i spełnią wyznaczone kryteria w zakresie żywienia uczniów oraz promowania zdrowego żywienia.Oczekiwane efekty i korzyści
KORZYŚCI DLA SZKÓŁ:
- Bezpłatne szkolenia
- Materiał edukacyjny
- System standardowego tworzenia menu (online)
- Możliwość udziału w konkursie „Najzdrowsze szkolne menu w Gdańsku”
- Certyfikat potwierdzający udział w programie
- Podniesienie rangi szkolnej stołówki, jako miejsca zaspakajającego 30% całodziennego zapotrzebowania energetycznego
- Podniesienie rangi przedszkolnej stołówki, jako miejsca zaspakajającego 75% całodziennego zapotrzebowania energetycznego
- Integracja środowiska szkolnego w pracy nad poprawą jakości żywienia w szkołach
- Wymiana dobrych praktyk
KORZYŚCI DLA DZIECI I RODZICÓW:
- Systematyczny dostęp do pełnej informacji o aktualnym menu posiłków szkolnych i przedszkolnych.
- Wzrost wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania – moduł edukacyjny aplikacji.
Organizacja i proces działania
Po włączeniu placówki do programu i zaakceptowaniu warunków uczestnictwa, placówka oświatowa zgłasza potrzebę przeszkolenia personelu odpowiedzialnego za organizację żywienia zbiorowego. Placówki objęte są wsparciem w postaci konsultacji dotyczących komponowania i przyrządzania posiłków oraz obsługi systemu jemyzdrowo.edu.pl, a także zobowiązana jest do systematycznego wprowadzania jadłospisów do systemu. Ostatnim etapem programu jest promocja aplikacji mobilnej dla rodziców oraz organizacja konkursu dla uczestników programu.
Informacje dodatkowe
W odpowiedzi na sygnalizowaną przez gdańskich rodziców potrzebę poprawy jakości żywienia oraz poprawę komunikowania o składzie posiłków w placówkach oświatowych, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia stworzył program mający na celu poprawę jakości żywienia dzieci i młodzieży na terenie gdańskich placówek oświatowych, zgodną z wytycznymi znowelizowanej ustawy. Program realizowany jest od 2015 roku, obejmując swoim zasięgiem 140 placówek oświatowych. Program „Gdańsk-jeMY zdrowo” skierowany jest do wszystkich gdańskich szkół i przedszkoli, w których odbywa się żywienie zbiorowe.
Kontakt w sprawie programu
gdanskjemyzdrowo@opz.gdansk.pl