Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Cel działań
- Ograniczenie dostępności alkoholu.
- Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej.
- Rehabilitacji osób uzależnionych.
- Podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększenie zdolności do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi.
Działania Komisji mają za zadanie wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowanie zdrowego stylu życia oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych.
Komisja ma prawo podejmować czynności zmierzające do sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu.
Do kompetencji Komisji należą również zadania wynikające z:
- Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U. z dnia 2023 poz. 165),
- Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 852, 1655, 1818 z 2020 r. poz. 322 ze zmianami),
- Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tekst jednolity Dz.U. z dnia 09 marca 2023 r.).
Kontakt
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku
Adres: 80-852 Gdańsk, ul. Dyrekcyjna 5
Telefon: +48 601 407 252
Email: gkrpa@gkrpa.gdansk.gda.pl
Godziny pracy biura:
Wtorek: 11.00 – 17.00
Środa: 9.00 – 15.00
Czwartek: 8.00 – 14.00
Zadania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Wydawanie postanowień dotyczących zgodności lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałą Rady Miasta Gdańska.
- Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
- Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
- Prowadzenie działań zmierzających do poddania się leczeniu odwykowemu osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizują małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.
- Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
- Podejmowanie działań mających na celu zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
- Udzielenie osobom uzależnionym i członkom ich rodzin pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
- Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania przemocy.
- Współpraca z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i osobami fizycznymi w rozwiązywaniu problemów uzależnień i przemocy w rodzinie.
W ramach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku działają dwa zespoły problemowe:
- Zespół Lecznictwa i Pomocy Rodzinie,
- Zespół Kontroli Obrotu Napojami Alkoholowymi.
Udzielane jest także wszechstronne poradnictwo i wsparcie w zakresie uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, a także terapii w zakresie przeciwdziałania przemocy. Można tu uzyskać kompleksowe informacje na temat ofert specjalistycznych placówek zajmujących się terapią dla osób uzależnionych i członków ich rodzin, przeciwdziałania przemocy, pomocy psychologicznej dla dzieci, terapii DDA, udzielania bezpłatnych porad prawnych, a nawet wsparcia duchowego.