Dla kogo
- Program jest skierowany dla dzieci i młodzieży w wieku 6 - 18 lat oraz ich rodziców/opiekunów.
Cel główny
Umacnianie zdrowia młodych gdańszczanek i gdańszczan poprzez zwiększanie kompetencji zdrowotnych w zakresie życia wolnego od uzależnień. Wsparcie rodziców/opiekunów w obszarze wychowania, równowagi cyfrowej, komunikacji w rodzinie.
Cele szczegółowe
- Zwiększenie kompetencji rodziców i opiekunów w zakresie identyfikowania używania przez dzieci i młodzież substancji psychoaktywnych oraz postępowania wychowawczego dotyczącego kształtowania behawioralnych czynników chroniących.
- Identyfikacja osób z wysokim ryzykiem uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
- Zwiększenie liczby osób uzyskujących profesjonalną pomoc terapeutyczną poprzez kierowanie osób uzależnionych do ośrodków specjalistycznych.
- Zwiększenie kompetencji dzieci, młodzieży oraz rodziców i opiekunów w zakresie utrzymywania higieny cyfrowej w środowisku rodzinnym.
- Identyfikacja osób z wysokim ryzykiem uzależnienia cyfrowego.
Korzyści dla uczestników
- Wzrost wiedzy młodych ludzi, a także rodziców i opiekunów, w zakresie higieny cyfrowej i profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych.
- Opracowanie „planu zaradczego”.
- Wsparcie dorosłych, dostarczenie narzędzi do pracy z dziećmi.
- Przekazanie informacji o miejscach oferujących pomoc (w razie potrzeby).
Jak dołączyć
Zapisy na konsultacje odbywają się pod nr tel. 669 979 208.
Sposób realizacji
Konsultacje dla dzieci/młodzieży wraz z rodzicami/opiekunami, w ramach programu Poradnia Zdrowego Życia prowadzone są w dwóch obszarach:
- Krótka interwencja dotycząca nadużywania substancji psychoaktywnych. Bezpośrednimi beneficjentami są osoby w wieku 13-18 lat, używające substancji psychoaktywnych (eksperymentujące, nadużywające). Zakładana liczba spotkań: od jednego do czterech.
- Krótka interwencja dotycząca higieny cyfrowej i profilaktyki uzależnień cyfrowych. Bezpośrednimi beneficjentami są dzieci i młodzież korzystający z nowych technologii w sposób problemowy, oraz ich środowisko rodzinne (opiekuńcze). W tej interwencji wyróżniamy dwie grupy:
- Grupa młodsza 6–13 lat: dzieci, które straciły kontrolę nad swoim zachowaniem związanym z używaniem Internetu. Zakładana liczba spotkań: od jednego do trzech.
- Grupa starsza 14 – 18 lat: młodzież, która używa Internetu w sposób ryzykowny dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Zakładana liczba spotkań: od jednego do trzech.
Informacje dodatkowe
Liczba konsultacji jest ustalana z pacjentem i rodzicami w zależności od potrzeb.
Oferta Poradni jest bezpłatna.
Kontakt
Rejestracja – tel. 669 979 208
Koordynator – Monika Piotrzkowska-Dziamska
Telefon: 669 979 208
E-mail: m.piotrzkowska@opz.gdansk.pl